İletişim için e-postaDÜNYA BASININDAN SEÇMELER - ARŞİV /Afrika


 

Çevirmen adına tıklayarak özet çeviri veya tam çeviri isteyebilirsiniz.
Bilgi paylaşınca çoğalır
Haberlerin yabancı dil kaynaklarının adresleri bir süre sonra değişebilmektedir. Açılmayan bağlantı olduğunda, haber özetini hazırlamış olan çevirmen adresinden yardım isteyebilirsiniz

Tek tek Afrika ülke haberleri en altta


Haber özet : yenibil

Şirketlerin Afrika'ya yönelişinin nedenleri

Afrika'da işi yapmak hem zor hem de kazandırıcı. İnsanların çoğunun günde birkaç dolar kazanabildiği en yoksul ülkeler söz konusu olsa da, çekici olmalarının nedeni koşulların avantajlı hale gelmesi ve hızla artan nüfus.

Son 10 yıldaki yatırımlar yeni yollar, enerji istasyonları ve telefon hatları getirdi. 1980'lerde bir dizi darbe ve savaşların egemen olduğu bölgede şimdi demokrasi isteyen muhalefetin eli güçlendi; SMS ve WhatsApp ile protesto hareketleri daha hızlı örgütleniyor.

Petrol, bakır ve altından gelen para artık daha az ve politikacıların halkı kandırmaları daha zor. 2050 yılına kadar nüfusun iki katından fazlasına, 2,5 milyara çıkması bekleniyor. Bu nüfusun yalnızca küçük bir bölümü işlerini yoluna koyabilse bile ilgilenilmeye değer bir pazar olacak.


Doing-business-africa-risky-potentially-highly-rewarding-fortune

ON THE EDGE of Kinshasa, the capital of the Democratic Republic of Congo, is the Marche de la Liberte, a big wholesale market. Kinshasa is Africa's third-largest city and has a population of at least 8m, and perhaps as large as 12m..Haber özet : yenibil

Afrika demokrasisinin karışık resmi

Afrika, kıtadaki demokrasinin iyi, kötü, çirkinini şekillendiren seçimler ve referandumlar döneminden geçti.

Uganda'da başkan Museveni yeniden seçildi, muhalefetin adayı Besigye yine yenildi. Besigye için daha önceki seçimlere kıyasla daha özgür kampanya olanağı olsa da yine 3 defa tutuklandı ve seçimi ev hapsinde geçirdi.

Nijerya'da muhalefetin adayı Amadou başkanlık seçimlerinin ilk turunu cezaevinde, ikinciyi Fransa'da hastanede geçirdi. Başkan Issoufou yeniden seçildi

Kongo'da kısa bir ara dışında 32 yıldır devlet başkanı olan Nuguesso kazandı. Uganda'da olduğu gibi bu da kuşkulu bir liderin demokratik geçerlilik cilası idi.

Benin'de farklı bir gelişme oldu. Bir noktada Fransız sisteminde iyi eğitim almış başbakan Zinsou kazanır gibi oldu; ancak benzer bir teknorat lider olan Talon karşısında yenildi.

Kenya'da anayasal referandum isteyen muhalefet güçlü göründü;ı ama gereken 1 milyon imzanın birçoğu kural dışı olduğu için başaramadı.

Senegal'de gerçek bir referandum oldu. Başkan kendisi başlattı. Başkanlık dönemini 7 yıldan 5 yıla indirdi, başkanlık hakkını 2 dönemle sınırladı ve 75 yaş üstündekilerin başkan adayı olamayacakları kuralı getirildi. En önemlisi muhalefet liderine anayasal haklar sağlanması oldu. Böyle bir şey Uganda ve Nijerya'daki muhalefet liderlerinin karşılaştıkları baskıları önlerdi.

Yaş sınırlaması Afrika başkanlarının ortalama yaşını düşürmeye yarayacaktır. Hala yönetimde olan Robert Mugabe 92 yaşındadır.


A month of elections and referendums paints a mixed picture of African democracy April 8, 2016

Africa is coming off a long run of elections and referendums that embody the good, the bad and the ugly of the continent's democracies.Haber özet : yenibil

Afrika’da Albinoları öldürmek ölümcül bir boş inanç

Bir İnsan Hakları örgütü 1998-2015 arasında Afrika’da, yarısı Tanzanya’da olmak üzere, 140 Albino'nun öldürülmüş olduğunu kaydetti.

Albinoların öldürülmelerinin ardında onların vücütlarının parçalarının şans getirdiği inancı var. Saçları balık ağlarına ekleniyor, kanları içiliyor, derilerinden ayakkabı yapılıyor. Bu insan malzemelerini kullanan büyücü “doktorlar” getirilen bir tam vücut için 70.000 avroya kadar para veriyorlar..

Orta ve Doğu Afrika’nın bir çok bölgesinde deri, saç ve gözlerinde doğuştan pigment eksikliği olan Albinolar için yaşam zor, fakat en tehlikeli olan yer sık sık öldürüldükleri Tanzanya.

Tanzanya’da polis bu işi örgütleyen “iyileştirici” ya da büyücü olarak nitelenen kişilerin 220’den fazlasını tutukladı; ancak halkın yüzde 93’ünün büyüye inandığı bilindiğinden, asıl ihiyaç olan şeyin eğitime yatırım yapılıp boş inançla mücadele edilmesi olduğu belirtiliyor.


Jagd auf Albinos in Afrika Tödlicher Aberglaube

Zwischen 1998 und 2015 hat eine Menschenrechtsorganisation 140 Tötungen von Albinos in Afrika verzeichnet.Haber özet : yenibil

Afrika satışta

Büyük şirketler yiyecek üretimi ve sonra oradan iharacatı için Afrika'da toprak satın alıyorlar. Bu arada yerel halk açlık çekiyor. Satın almalar bölgeden yerel nüfusun kovulmasını getiriyor. Çinli firmalar bu topraklara kendi çalışanlarını götürüyor. Land Matrix Partnership'in rakamlarına göre 2001 yılından beri alınan toprakların yüzölçümü 2,17 milyon kilometrekareyi aştı. Mozambik, Güney Sudán, Etiyopya, Zambiya, Liberya, Madagaskar ve Uganda gibi küçük ülkeler büyük toprak parçalarını yabancılara vermekteler.

África está en venta

Grandes compañías compran tierras para producir alimentos que luego exportan - Mientras, los habitantes locales pasan hambre Imagine que España cediera la gestión de un territorio del tamaño de Extremadura a una empresa extranjera. O que hubiera españoles que pasaran hambre mientras compañías foráneas produjeran comida en España que luego exportarían a sus países de origen. Parece difícil de creer, pero esa es la situación que se está dando en algunos países del África subsahariana. Las adquisiciones conllevan la expulsión de las poblaciones localesAngola Cezayir Güney Afrika Mali Sri Lanka Sudan Tunus
Nijerya Uganda Malavi


GENEL DÜNYA GAZETELERİ SİTELERİ
World-newspapers.com
Onlinenewspapers.com
Newscentral
Foreign Newspapers Online