İletişim için e-postaARŞİV / SEÇMELER


 

Çevirmen adına tıklayarak özet çeviri veya tam çeviri isteyebilirsiniz.
Bilgi paylaşınca çoğalır
Seçmeler

Alttakilerden de önceki seçme haberler için burayı tıklayınız
(Arşivde her sayfanın en altında daha öncekine bağlantı bulunuyor.)


İçindekiler:
4-Küçük beyinlerdeki deha
3-Büyük Veri ve Yapay Zekanın gelişimi koşullarında demokrasi yaşayabilecek mi?
2-Atacama çölünde yaşayanlar arseniğe nasıl adapte oldular?
1-İsveç'te günde 6 saat çalışma denemesinin sonuçları


Haber özet : yenibil

4-Küçük beyinlerdeki deha (***)

Büyük beynin daha iyi olduğu saptaması geride kaldı. Araştırmalar minik beyinlerde etkin zekayı gösterdi.

Milimetrenin üçte biri büyüklüğündeki yosun örümceği ile dünyanın en büyük örümceği kuş yiyen tarantula kıyaslandığında büyük olanın küçük olandan daha karmaşık işler yapmadığı görüldü. Başka incelemeler de benzer sonuçlar verdi.

Şekilleri tanıyan ve saymayı bilen Afrika gri papağanlarının bazı primatlarla aynı sayıda nörona sahip oldukları görüldü. Belki de kuşlarda çok etkin bir beyin tasarımı var.

Fizyolojinin babası sayılan Albrecht von Haller'in küçük yaratıklarda beyin de küçülecek; ama aslında beyin vücut oranı artacaktır, şeklindeki tezi ilgi çekiyor. Bu kuralın çok az istisnası var.

İnsan beyni de son 10.000 yılda küçülmüş, daha az zeki değil daha zeki hale gelmiştir. Minik hayvanlar daha küçük beyinle daha çok şey yapmayı başarıyorsa elektronikte de bu başarılabilir, deniyor.


The Genius of Pinheads: When Little Brains Rule

Erik Vance The world's smallest arachnid, the Samoan moss spider, is at a third of a millimeter nearly invisible to the human eye.Haber özet : yenibil

3-Büyük Veri ve Yapay Zekanın gelişimi koşullarında demokrasi yaşayabilecek mi?

Ürettiğimiz veri her yıl ikiye katlanıyor. 10 yıl içinde 150 milyar, yani insan nüfusunun 20 katı kadar, ağa bağlı algılayıcı cihaz olacak. O zaman veri miktarı her 12 saatte 2 katına çıkacak

10-20 yıl içinde işlerin yarısı yok olurken bugünün en üstteki 500 şirketinin yüzde 40'ının da ortadan kalkacağı, 2020-2060 arasında süper bilgisayarların insan kapasitesini aşacakları düşünülüyor. Uzmanlar süper zekanın insanlık için nükleer silahlardan daha büyük tehlike olacağını söylüyorlar.

Veri kontrollü toplumlar zamanı geliyor. Bazı Internet üzeri alışveriş yerleri "kişiye göre" fiyat sunmaya başladı bile.

Yaşamımızın süper zeki makinelerin düzenlediği bir durumda mükemmel kararlar çıkmayacaktır. Çünkü veri hacmi onları işlemden geçirme becerisinden, sistemik karmaşıklık da veri hacminden hızlı artacaktır. Karmaşık dünyamızın sorunlarına ancak kolektif zeka doğru yanıt verebilir.

Tepkileri şimdiden seslendirerek, saydamlığı, toplanan verinin kullanıcının kontrolünde olmasını, şikayet mekanizmaları sağlanmasını, insanların sayısal dünyada sorumlu davranmalarını geliştirecek eğitim yapısının kurulmasını istemeliyiz.


Will Democracy Survive Big Data and Artificial Intelligence?

We are in the middle of a technological upheaval that will transform the way society is organized. We must make the right decisions nowHaber özet : Kemal Bahar

2-Atacama çölünde yaşayanlar arseniğe nasıl adapte oldular?

Şili'deki Atcama çölünde yaşayanlar içme sularında öldürücü düzeyde arsenik bulunmasına rağmen bu duruma adapte olmuş bulunuyorlar. Bilim insanları bu gizemli durumu yavaş yavaş çözme yolundalar.

Dünyanın en kurak bölgelerinden biri olan Şili'deki Atacama çölünün Quebrada Camarones bölgesinde mevcut kuyularda arsenik miktarı litre başına bir mikrogram buluyor. Bu miktar Dünya Sağlık Örgütünün güvenlik sınırı olarak tesbit ettiği miktarın 100 katı anlamına geliyor.

Bir doğa harikası olan bu bölgede volkanik kayalar içinde bulunan arsenik sürekli olarak içme sularına sızmaktadır. Oysa yaklaşık 7000 yıldır bu bölgede yaşayan insanlar bulunduğu biliniyor. Bu insanlar nasıl oluyor da hayatta kalabiliyorlar?

Şili Santiago Üniversitesi'nden Mario Apra ve arkadaşları bu bölgede üç ayrı yerde yaşayan 150 kişinin genetik kotlarını analiz ettiler. Sonuçlar Fiziksel antropoloji dergisi American Journal in Şubat 2017 sayısında yayınlandı.


Comment les populations du désert d'Atacama se sont adaptées à l'arsenic?

Dans le désert d'Atacama, au Chili, la population s'est adaptée à des concentrations mortelles d'arsenic présentes dans les seules sources d'eau potable ...Haber özet : yenibil

1-İsveç'te günde 6 saat çalışma denemesinin sonuçları

İsveç'te 2 yıldır devam eden ücret azaltılmadan günde 6 saat çalışılan deneme sona erdi. Sonuçları anlatan rapor gelecek ay çıkacak, ancak bazı bilgiler yayınlandı.

Gothenburg Bakımevi'nde hemşirelerin katıldıkları uygulamada eksiltilen saatler için ek hemşireler işe alındı ve denemeyi değerlendirecek araştırmacılara da para ödendi.

Ek masraflar getirse de, ek elemanlar alınarak iş olanakları yaratıldığı, çalışanların daha mutlu ve daha verimli hale geldikleri, hastalık izini almalarının azaldığı, baktıkları hastalar için çok daha fazla aktivite düzenlenmesi gibi işi iyileştiren gelişmeler olduğu görüldü. İş kültürüne olumsuz değil, olumlu katkı oldu. Ancak ek masraflar sağ kesim tarafından eleştirildi. Mecliste uygulamayı destekleyen tek parti Sol Parti ve son seçimlerdeki oyu yüzde 6.

Uygulamanın bazı iş türleri için uygun olduğunu, uzun süren işleri olan yerler ve hali hazırda pek çok işi yarım zamanlı elemanlarla yapan yerler için uygun olmadığını söyleyen ve iş saatlerini azaltmak yerine iş ortamını iyileştirmeyi savunanlar var.

Böyle şeyler söylense de, İsveç ve Avrupa'nın gündeminde iş saatlerinin azaltılması var ve bu tür bir denemeye başlamak üzere olan pek çok belediye ve özel kuruluş bulunuyor


What really happened when Swedes tried six-hour days?

Maddy Savage Business reporter, Gothenburg 8 February 2017 - Sweden has been experimenting with six-hour days, with workers getting the chance to work fewer hours on full pay but now the most high-profile two-year trial has ended - has it all been too good to be true?Önceki Seçme Haberler

GENEL DÜNYA GAZETELERİ SİTELERİ
World-newspapers.com
Onlinenewspapers.com
Newscentral
Foreign Newspapers Online