İletişim için e-postaDÜNYA BASININDAN SEÇMELER - ARŞİV /Amerika


 

Çevirmen adına tıklayarak özet çeviri veya tam çeviri isteyebilirsiniz.
Bilgi paylaşınca çoğalır
Haberlerin yabancı dil kaynaklarının adresleri bir süre sonra değişebilmektedir. Açılmayan bağlantı olduğunda, haber özetini hazırlamış olan çevirmen adresinden yardım isteyebilirsiniz

Tek tek ülkeler en altta


Haber özet : yenibil

Latin Amerika'nın cinayetler sorunu nasıl çözülmeli

10 yıldır Latin Amerika dünya cinayet sayısı ortalamasının en az 3 katına sahip. 2016'da dünyanın en çok cinayet işlenen 50 şehrinden 43'ü Latin Amerika'da idi.

Arjantin, Kosta Rika, Ekvador, Peru, Uruguay ve özellikle Şili göreli olarak emniyetli sayılırsa da, bu ülkeler de Kuzey Amerika'dan kötü durumda.

İyiye gidişi engelleyen şey çözümün polis kuvvetlerine ve cezaevlerine para aktarmakta görülmesi. Bu iyi bir gelişme sağlamıyor.

1990'larda Kolombiya'da Medellin ve Bogota'da alınan tedbirler cinayet oranlarında büyük düşüş sağlamıştı. Bu iki ilin valileri yeni okullar, parklar açarak, kamu ulaşımı, sağlık ve eğitim hizmetlerini genişleterek 100.000 kişiye düşen cinayet sayısını 380'den 20'ye indirmek gibi başarılar elde etmişlerdi. Çözüm bu yöntemlerde olmalı


How to fix Latin America's homicide problem

In the 1990s, the capital of Colombia's mountainous Antioquia province Medellin had one of the world's highest-ever recorded murder rates: 380 homicides per 100,000 peopleHaber özet : yenibil

Latin Amerika'da profesyonel seçim kirleticiler

On yıllarca Latin Amerika'da seçimler hileli oldu; küçük aletler veya para karşılığında oylar verildi. 1990'larda seçim reformları düzelme getirdi. Ancak son 10 yılda başka kirli etkenler devreye girdi.

İtiraflarda bulunan tutuklu Andrés Sepúlveda 10 yıl Latin Amerika'daki seçimlere hile karıştırdı. Bu iş için ayda 12.000 - 20.000 dolar arası tarifeleri vardı Diktatörlere ve sosyalist hükümetlere karşı çalıştığını belirtti. Birlikte çalıştığı kişileri de açıklayan Sepúlveda şimdi cezaevinde kurşun geçirmez battaniye ile yatıyor.

İşi bitince iz bırakmamak için flaş ve sabit disklerde, cep telefonlarında delikler açarak onları okunamaz hale getiriyor, devrelerini mikrodalga fırında kızartıp çekiçle parçalıyor, dokumanlarını doğrayıp tuvalete atıyor, anonim şekilde Bitcoin ile kiraladığı Internet sunucularını temizliyordu. Kirli Latin Amerika seçim kampanyalarının gizli tarihi bu yok edilenlerde. Yine de kendi için gerekebilecek bazı şeyleri saklıyordu.

İşe karıştığı seçimlerde kirli bir savaş ve psikolojik operasyonlar yürüttü. Social Media Predator (Sosyal Medya Vahşisi) denen yazılımıyla sahte Twitter hesaplarıyla sanal bir ordu kuruyor, işine göre isim ve profil fotoğraflarını değiştiriyor, tartışmaları yönlendiriyor, özetle insanları istediği şeye inandırıyordu.

Bir bilgisayar korsanı ekibi kurarak cep telefonlarını ele geçiriyor, Web sayfalarının sahtelerini yaratıyor, dijital saldırılar yapıyor, muhaliflerin şifrelerini kırıyor, ofislerin kablosuz ağlarına giriyor, toplu e-posta ve SMS gönderiyor, rakibin seçim kampanyası stratejilerini çalıyor, sosyal medyayı desteklediği kişi için sahte coşku gösterileri yaratmakta kullanıyor, muhalif bürolarına casus yazılım yerleştiriyordu.

Ekibiyle Nickragua, Panama, Honduras, El Salvador, Kolombiya, Meksika, Kosta Rica, Guatemala, ve Venezuela seçimlerine karıştı.
Kolombiya'da 2006'da Uribe'nin yeniden seçilmesini destekledi.
Honduras'ta 2009'da başkan seçilen Sosa için çalıştı.
Nikaragua'da Ortega'ya karşı çalıştı.
Meksika'da devlet başkanı seçilen Nieto'yu destekledi.
Venezuela'da Chavez ve Maduro'ya karşı çalıştı.
Kosta Rika'da Araya'yı destekledi
Panama'da Navarro'yu destekledi.

How to Hack an Election

March 31, 2016 - Andrés Sepúlveda rigged elections throughout Latin America for almost a decade. He tells his story for the first time.ABD Küba Meksika
Venezuela Bolivya Uruguay
Arjantin Kolombiya Peru
Guatemala Kosta Rika
GENEL DÜNYA GAZETELERİ SİTELERİ
World-newspapers.com
Onlinenewspapers.com
Newscentral
Foreign Newspapers Online