İletişim için e-postaARŞİV / SEÇMELER


 

Çevirmen adına tıklayarak özet çeviri veya tam çeviri isteyebilirsiniz.
Bilgi paylaşınca çoğalır
Seçmeler

Alttakilerden de önceki seçme haberler için burayı tıklayınız
(Arşivde her sayfanın en altında daha öncekine bağlantı bulunuyor.)


İçindekiler:
5-Geleceğin TV'leri görünmez TV olacak
4-Google'ın "Unutulma Hakkı" uygulaması
3-Ev kimyasalları duman kaynağı olarak taşıtlarla yarışıyor
2-Plüton neden artık gezegen sayılmıyor
1-Baharatlar bakterileri öldürüyor


Haber özet : yenibil

5-Geleceğin TV'leri görünmez TV olacak.

Kullanılmadığı zaman rulo haline gelip ortadan kaybolan TV'nin çıkışı ile birlikte siyah dikdörtgen TV'lerin günleri sayılı hale geldi.

LG Display'in 65 inçlik OLED TV'si kullanılmayacak olunca rulo olup bir tüp haline geliyor. Bu tüp de görünmüyor, uzun beyaz bir kutunun içine saklanıyor. Evde yer kaplamıyor. 2019 veya 2002'de piyasada olacağı düşünülen bu TV'ler gelince diğerlerini satmak isteyen kalmayacağı düşünülüyor


The TVs of tomorrow will turn invisible

With the debut of a rollable TV that disappears when not in use, the days of the big black rectangle are numbered.Haber özet : yenibil

4-Google'ın "Unutulma Hakkı" uygulaması

Google, Avrupa kişisel gizlilik hakları kuralları temelinde, 1 milyondan fazla Internet sayfasını arama indeksinden çıkardı ve bu "unutulma hakkı" konulu uygulaması hakkımda ayrıntılı istatistikleri yayınladı.

"Unutulma Hakkı" Avrupa içi Internet aramalarında bazı sayfaların görünmemesini sağlayan, Avrupa Adalet Divanı tarafından belirlenmiş kuralları ifade ediyor. İnsanlar kendileriyle ilgili bazı sayfaların aramalarda çıkmamasını isteyebiliyor. Örneğin bir kişi 1998 yılına ait bir gazetede yer alan bir borcu yüzünden evine el konduğu haberinin aramalarda çıkmamasını istedi. Haber gerçek dışı olduğu ve borç ödendiği halde haberin aramalarda çıkmasının adaletsiz olduğunu belirtti.

Bu uygulamada arama kayıtlarından ilgili sayfaya bağlantılar kaldırılıyor, fakat sayfalar yerinde kalıyor. Arama motoru böyle bir talebi kabul etmediğinde ilgili ülkede mahkemeye başvurulabiliyor.


Google Hides 1M Pages in 'Right to be Forgotten' Battle

By John Lister on February, 28 2018 -- Google has removed more than a million web pages from its search index under European privacy guidelines. It's published detailed statistics on its handling of the "right to be forgotten."Haber özet : yenibil

3-Ev kimyasalları duman kaynağı olarak taşıtlarla yarışıyor

Uçucu kimyasal maddeler içeren ürünler havayı kirletiyor. Sabunlar, parfümler, boyalar ve böcek ilaçları arabalar kadar hava kirliliğine katkıda bulunuyor.

Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ev ürünleri ve ticari ürünlerden de önemli miktarda uçucu organik bileşik havaya geçiyor ve bir dizi tepkime sonucu oluşan zararlı parçacıklarla havayı kirletiyor.


Household chemicals rival vehicles as smog source

Consumer and industrial products contribute significantly to some forms of urban air pollution.Haber özet : yenibil

2-Plüton neden artık gezegen sayılmıyor

Bir İrlandalı çocuğun Nasa'ya Pluton'un yeniden Güneş Sistemi içindeki gezegenlerden sayılmasını isteyen bir yazı yazdığı haberi Washington Post'da yayınlandı. Plüton'un gezegen olmaktan çıkarıldığı günlerde (2006) Sciences et Avenir'de bir açıklama yer almıştı. O açıklama özetle şöyledir:

Pluton Güneş etrafından dönen kabaca yuvarlak biçimli bir kütledir. Bu özellikleri gezegen olmaya uygundur; ancak çevresinde, yakın bir yörüngede olan cisimleri temizlememiştir. Kütlesel çekim gücü onları kendine çekmeye ya da itmeye yeterli değildir. Bu durumu nedeniyle Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegen sayılmaması gerektiği sonucuna varılmıştır.


Une jeune irlandaise demande a la nasa que pluton redevienne une planete

Cara Lucy O'Connor, jeune Irlandaise de 6 ans, a écrit avec sa maîtresse à la Nasa pour réclamer le retour de Pluton parmi les planètes du Système solaire, a rapporté le Washington Post le 17 février 2018.Haber özet : yenibil

1-Baharatlar bakterileri öldürüyor

Çeşitli araştırmalar sarmısak, karanfil ve özellikle tarçının yiyeceklerde olabilecek E. Koli bakterisine karşı oldukça etkili olabileceklerini gösterdi. Ancak hem tadı bozmayacak hem etkili olacak miktarları saptamak üzere araştırmaya devam edilmesi gerekiyor.

Yiyeceklere baharat eklemek metabolizmanın çalışmasına da olumlu etkide bulunuyor Biberiye, zerdeçal, kara biber, karanfil, sarmısak tozu kanda antioksidan aktiviteyi arttırıyor, yağlı yiyeceklerle kullanıldıklarında trigliserit artışını düşürüyorlar. (Yüksek trigliserit kalp hastalığyla bağlantılı sayılıyor).


Spices Kill Bacteria

In the hopes of finding ways to control pathogens in food, researchers have discovered that spices kill bacteria. Several studies have indicated that common spices, such as garlic, clove, and cinnamon, may be particularly effective against certain strains of E. coli bacteria.Önceki Seçme Haberler

GENEL DÜNYA GAZETELERİ SİTELERİ
World-newspapers.com
Onlinenewspapers.com
Newscentral
Foreign Newspapers Online